Ağır yük raf sistemleri günümüzde ağır tonajlı ürünlerin depolanmasında en çok tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. Depo maliyetleri bilindiği üzere son derece yüksek seviyelere ulaşmıştır. Bu sebepten dolayı da, yüksek raflar kullanılarak, depo alanında maksimum faydanın sağlanması ve buna da bağlı olarak birçok ürünün depolanması gerekmektedir. Paletli yüklemelere yardımcı olan bu ürünler ortalama 4000 kiloya kadar ağırlık taşıyabilmektedir. Depolarda bulunan ürünlerin güvenli, sağlıklı ve korunaklı bir şekilde kalması konusunda çeşitli çözümler sunan bu ürünler, ortama daha fazla alan kazandırmak için kurulan özel tırnakları bulunmaktadır.

Ağır yük raf sistemleri yapımında genel olarak çelik ürünler kullanılmaktadır. Yükleme sistemi olarak adlandırılan bu ürünlerde 1, 2 ya da 3 palet yan yana dizilerek konumlandırılmaktadır. Eşine az olarak da rastlanmış olsa da 4 tane palet de yan yana konulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu bulunuyor. O da tercih edeceğiniz rafı mutlaka taşıyacağınız yüke ve kullanacağınız alana göre değişkenlik gösterebileceğidir. Mutlaka doğru tercihlerin yapılması gerekmektedir. Firmamız bu noktada müşterilerin ihtiyaçlarına göre doğru projeler gerçekleştirerek, taleplerinize uygun çözümler üretmektedir.

Ağır Yük Raf Sistemleri Çeşitleri

Ağır yük raf sistemleri ürünlerinde raf tablasının sağdan sola olan ortalama genişliği 30 cm'dir. Ürünün uzunluğu net olarak belirtilememekle beraber, ayağın ölçüsüne eş olmak zorunda olduğu ifade edilmektedir. İç geçme ve dışa geçme tabla olarak iki grup içerisinde incelenebilmektedir. Taşıyıcı travers adı verdiğimiz ürünlerle raf tablası bir arada kullanıldığı için ölçülerinin ve özelliklerinin birbirini tamamlaması son derece önemlidir.

Tablaların ve ayak traverslerin bir arada kullanması sayesinde oluşmaktadır. Ağır yük rafı, depoların en önemli parçalarını oluşturmaktadır. Seri olarak yan yana kurularak, orta kısımda kalan ağır yük rafı ayağının sağ ve sol ünitede bulunan kısımlarının kullanılarak montajı yapılabilmektedir.

Ayak kalınlıkları ortalama 2, 2,5 ve 3 mm arasında değişmektedir. Rolform makinesi üzerinde delikler açılarak, ürünlerin taşıma kapasitesi yükseltilmektedir. Profiller yatay diyogonellerlerin birleştirilmesi sayesinde oluşmaktadır. Ayakların alt kısmında 4 mm kalınlığında papuç ismindeki sistemler bulunmaktadır. Bu ürünler, ağır yüklerin taşınmasında ürüne son derece yardımcı olmaktadır.

Ağır Yük Raf Sistemleri Özellikleri

Ağır yük raf sistemleri üzerinde bulunan 1,5 mm ila 2 mm kalınlığındaki saclar Rolform makinesi üzerinde çeşitli formlar verilmektedir. Bu formlarla profiller oluşturulmaktadır. Profillerin uzunluğu genellikle 90, 180, 220, 270 ya da 330 cm olmaktadır. Kalınlıkları ve ebatları duruma göre değişkenlik göstermektedir. CC profillerin uç kısmında bulunan bir sistem vardır. Ağır yük rafı, tırnakların makinede özel olarak kaynatılması sayesinde oluşmaktadır. Eğer oturmalı tablanın kullanılması gerekiyorsa, traversin iç kısmında fazladan profil kaynatılarak, tablanın üzerine oturtulmalıdır. Bu şekilde zemin doğru bir şekilde hazırlanmış olur. Eğer, üst binmeli bir sistem olacaksa, fazladan profil ayağının kaynatılmasına gerek yoktur.

Projenize uygun ürünleri seçmenizde kararsız kalırsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. Uzman ekibimiz hangi ürünlerin projeniz için doğru olacağına yardımcı olacaktır. Aşağıdaki iletişim bilgilerinden bizlerden anında destek alabilirsiniz.

YUKARI