Soğuk alanlarda depolama yapmak için uygun raf sistemleri bulmak kimi zaman oldukça çetrefilli bir süreç olabilir. Bu süreci en iyi yönetebilmek adına doğru ürün tercihi yapmak oldukça iyi bir başlangıç olacaktır. Paslanmaz raf sistemleri, hijyenik, sağlık ve soğuk ortamlarda depolama yapılmasına olanak tanınması için özel üretilen sistemlerdir. Birçok raf türünden ayrı olarak daha değişik avantajlar da sağlayabilirler. Bu raflar sayesinde ağır yüklerin depolanması sağlandığı gibi orta ve hafif yüklerin istiflenmesi de yapılır. Bu sebeple gerek hastanelerde gerek kasaplarda gerekse de ilaç depolarında rahatlıkla kullanılabilecek bir raf türüdür.

Paslanmaz Raf Modelleri

Evimizde ya da iş yerlerinde sıklıkla kullanılan, adeta demirbaş olmuş ürünlerden biridir. Evlerde daha ziyade tencere tava, bardak, tabak, kitap ya da çeşitli aksesuarların sergilenmesinde ya da muhafaza edilmesinde kullanılır. İş yerlerinde ise bu kullanım alanları oldukça farklılaşabilmektedir. Depolanacak ürünün niceliğine ve niteliğine göre, işletme sahibi uygun bir raf ünitesi seçmekle mükelleftir. Örneğin, ağır yüklerin depolanması gerekiyorsa bu ağırlıkları taşıyabilecek bir ağır yük rafı kullanılmalıdır. Veyahut soğuk bir ortamda depolanma işlevi için bir raf türü seçiliyorsa buna en uygunu paslanmaz raf sistemleri olacaktır. Bütün bu kriterlerin göz önünde bulundurularak uygun bir ünite seçmek oldukça mühimdir.

Eğer işletmeniz için çeşitli raf ünitelerine ihtiyacınız varsa, yıllardır büyük bir özenle işini yapmayı sürdüren Rafpa size en iyilerini sunacaktır. Paslanmaz raf sistemleri, genellikle soğuk bir ortam depolama işlemi gerçekleştirilecekse tercih edilmelidir. Kasap, soğuk hava deposu, sağlık malzemelerinin ya da ilaçların muhafazası gibi ihtiyaçlarınız için en uygusunu paslanmaz malzemeden üretilen sistemler olmalıdır. Aksi takdirde, soğuk nedeniyle raf sisteminde deformasyon ya da komple bir çökme meydana gelebilir. Bu durum hem raf sisteminin kendisi hem de içinde barındırdığı yükler açısından oldukça olumsuz bir sonuç yaratacaktır.

Paslanmaz çelikten üretilen ve oksitlenmeye karşı oldukça dayanıklıdır. Ve yine benzer bir şekilde ışığa engel olmazlar. Bu sebeple de soğuk depolama alanlarında sıklıkla tercih edilir. Paslanmaz raf sistemleri hastaneler, eczaneler ya da otellerde de yoğunlukla kullanılmaktadır. -20 dereceye kadar olan soğuk odalarda da güvenle kullanılabilir.

Paslanmaz Raf Sistemleri Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Diğer raf türlerinden ayrı olarak üretilen paslanmaz raf sistemleri, özellikle soğuk depolama, hijyenik ortamlar, hastane ve eczane gibi mekanlarda kullanılmaktadır. Kasaplarda yoğunlukla kullanılan raf türlerindendir. Gerek sergileme gerekse de depolama için kullanılabilirler. Özel bir malzemeden üretildikleri için çok düşük derecelere kadar soğuktan etkilenmezler.

Oksitlenmeye karşı da son derece dayanıklı olduklarından paslanma gibi bir durum görülmez. Bu sebeple de gıdaların depolandığı alanlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilirler. Restoranlar, hastaneler, ilaç depoları yoğun bir şekilde  kullanıldığı alanlardan sayılabilir.

Paslanmaz raf sistemleri genellikle depolama ve sergileme amacıyla kullanılırlar. Raflar arasındaki hava geçişi de engellenmediğinden ürünlerde herhangi bir bozulma gözlenmez. İlaçlara, gıdalara ya diğer medikal malzemelere bir zarar gelmeden rahatlıkla paslanmaz raflar kullanılabilir.

Paslanmaz Raf Üniteleri Soğuk Bölgelerde de Tercih Sebebi

Eğer yılın büyük bir kısmının soğuk geçtiği bir coğrafyada iş yapılıyorsa depolama için paslanmaz raf sistemleri oldukça ideal olacaktır. -20 dereceye kadar soğuğa dayanıklılık özellikleri bulunan ürünler, doğu illerimizde de sıklıkla tercih edilmektedir. Isının düşük tutulduğu hemen her depolama alanında tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra ofislerde ya da sıvı miktarının fazla olduğu depo alanlarında da kullanılmaktadırlar. Paslanmaya karşı dayanıklı olmaları sebebiyle bu alanlarda yoğun kullanılırlar.

Ofislerdeki kullanımlar çoğunlukla evrak, kitap vs. koymaya yöneliktir. Ancak oksitlenmeye karşı dayanıklı olan paslanmaz raf sistemleri ofislerde tercih edilir. Çünkü uzun süreli bir kullanım sağlarla ve devamlı olarak bakıma ihtiyaç duymadıklarından işletmeler için ekstra yük oluşturmazlar.